ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » Przyroda

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Ochrona muraw w kamieniołomie na Miłku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Terraflora
Początkujacy
Początkujacy



Dołączył: 14 Gru 2012
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 9:17, 28 Cze 2013    Temat postu: Ochrona muraw w kamieniołomie na Miłku

Ogromne dziura o długości około 200 metrów z 40-45 metrowymi, pionowymi zboczami, będąca efektem wielowiekowej działalności wydobycia marmuru w Górach Kaczawskich, znajduje się w południowo-środkowej części masywu. Początki tej wyrwy sięgają XIX wieku a kończą się w połowie lat 70. kiedy to zaprzestano wydobycia. Zapoczątkowało to powolną sukcesję leśną, głównie brzozy i wierzby. Pusta, niezalesiona przestrzeń stanowi dużą atrakcję zarówno wizualnie, jak i botanicznie. Dzięki swobodnemu dostępowi promieni słonecznych wykształciła się tutaj cenna murawa kserotermiczna z zespołu Gentiano-Koelerietum pyramidatae z licznymi efektownymi goryczkami a także nawapienny zespół skalnicy trójpalczastej (Saxifrago tridactylites-Poetum compressaae), znany z okolicznych gór i wzgórz. Mimo, że nie jest obszar rezerwatu, również tutaj występuje kilka cennych gatunków m.in. podkolan zielonawy, buławnik mieczolistny, gruszeczki i (podobno) kruszczyk rdzawoczerwony.



Kamieniołom jest najbardziej zaśmieconą częścią masywu. Graniczy bezpośrednio z zabudowaniami co powoduje, że trafia tu wiele śmieci poczynając od hałd starych opon, poprzez zardzewiałe elementy żelazne, aż po próchniejące meble i tapczany. Oprócz tego rodzaju „ludzkich pamiątek”, w północno-zachodniej części zachowały się resztki dawnych budowli zakładów kamieniarskich, głównie w postaci ceglanych ścian bez dachów i elementów wyposażenia.

AKCJA "CZYNNA OCHRONA MURAW W KAMIENIOŁOMIE MIŁEK"

Na stronie organizatora, Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, możemy przeczytać:
Cytat:
Czynna ochrona muraw w kamieniołomie Miłek stała się faktem. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi i ich bezinteresownej pracy udało się wyciąć zagajniki zarastające to wyjątkowe siedlisko przyrodnicze i przy okazji miło spędzić czas. W akcji łącznie wzięło udział 60 osób zarówno młodszych jak i starszych. STP będzie teraz monitorowało zmiany zachodzące na murawach o czym będziemy Was informować. Z uwagi na procesy naturalne czynna ochrona przyrody musi być działaniem ciągłym, dlatego też już końcem lata zaplanowane są kolejne prace w kamieniołomie. Tym razem będziemy kosić trawę zarastającą murawy oraz odrosty wierzb i brzóz, następnie wszystko będzie trzeba zgrabić dzięki czemu wiosną 2014 r. powierzchnia muraw powinna się znacznie powiększyć. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy 20 kwietnia znaleźli czas dla ochrony przyrody i zapraszamy do obejrzenia filmu relacjonującego przebieg akcji.


Warto zaznaczyć, że na owych murawach występuje Kruszczyk rdzawoczerwony, który wymarł na terenie rezerwatu, który okala kamieniołom. Takson zniknął z rezerwatu prawdopodobnie z powodu zbyt dużego zacienienia, podobny los spotkał gółkę długoostrogową, buławnik czerwonego, kukułkę plamistą i storczyka męskiego.

SPIS chronionych lub rzadkich roślin z muraw w kamieniołomie:
- kruszczyk rdzawoczerwony
- buławnik mieczolistny
- podkolan biały

- goryczka
- skalnica trójpalczasta
- zanokcica skalna
- gruszyczka okrągłolistna
- ciemiężyk białokwiatowy
- orlik pospolity
- podejźrzon księżycowy
- krzyżownica czubata

Zdjęcia: [link widoczny dla zalogowanych]

Murawy przed:


Murawy po:






Poniżej zdjęcia Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego:





Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » Przyroda Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin