ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » Przyroda

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nietoperze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przyjaciel Żubra
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 21 Lut 2007
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 0:48, 07 Mar 2007    Temat postu: Nietoperze

Z racji, że nietoperze są bardzo charakterystyczne dla naszego terenu zasługują na oddzielny temat (mimo istniejącego już tematu ssaki).

Podczas prowadzonych przez Wrocławską Grupę Chiropterologiczną badań stwierdzono w tutejszych jaskiniach 10 gatunków : nocka dużego, nocka Bechsteina, nocka Natterera, nocka wąsatka, nocka Brandta, nocka łydkowłosego, nocka rudego, gacka brunatnego, gacka szarego oraz mopka. Spośród nich 2 gatunki (nocek Bechsteina i nocek łydkowłosy) wpisane są do Polskiej czerwonej księgi zwierząt jako zagrożone wyginięciem, natomiast mopek, nocek duży i nocek łydkowłosy określone są jako zagrożone.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 8:03, 07 Mar 2007    Temat postu:

Post Admina z Nie 18:43, 04 lutego /przeniesiony z Ptaków.../
Nocek Bechsteina (Myotis bechsteini)
Nietoperz średniej wielkości. Futro na grzbiecie brązowe, na brzuchu białawe. Skrzydła szerokie. Cechą charakterystyczną tego gatunku są duże uszy, sięgające około połowy długości przedramienia; przyłożone do policzka wystają ponad 10 mm poza koniec nosa. Koziołek nożowaty, sięgający połowy długości ucha. Błona skrzydłowa dochodzi do nasady palców stóp. Ostroga sięga do połowy odległości między piętą a ogonem. Płatka brak. Przedramię długości 39-44 (47) mm.Nocek Bechsteina występuje w zachodniej i środkowej Europie. Polska znajduje się na północno-wschodniej granicy zasięgu tego gatunku. Wyznacza ją Roztocze oraz południowa część Niziny Mazowieckiej i Pojezierza Pomorskiego. Wszędzie jest bardzo rzadki. Jest to gatunek bardzo słabo poznany. Jego letnimi kryjówkami są dziuple lub budki lęgowe. Zimą spotykany jest w podziemiach o stosunkowo wysokiej temperaturze (kilka stopni powyżej zera). Najdłuższy obserwowany wiek w warunkach naturalnych to 21 lat, a a w Polsce 3 lata i 7 miesięcy.

[link widoczny dla zalogowanych]
* zdjęcie wykonane w jaskini Szczelina Wojcieszowska
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jackus
Coś tu już napisał
Coś tu już napisał



Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Złotoryja/Dublin

PostWysłany: Śro 11:18, 07 Mar 2007    Temat postu:

Poniższe zdjęcia zostały wykonane w sztolni w Chmielarzu na początku jesieni 2005 r. Niestety tych nietoperzy nie znam z imienia ani nazwiska więc proszę o ewentualną pomoc w uzupełnieniu treści postu.

Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 12:07, 11 Mar 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
"W trzech sezonach zimowych (1999/2000, 2000/2001 i 2001/2002) przeprowadzono zimowe kontrole 26 jaskiń w polskiej części Sudetów. Stwierdzono 13 gatunków nietoperzy: /Myotis myotis, M. bechteinii, M. nattereri, M. emarginatus, M.mystacinus, M. brandtii, M. dasycneme, M. daubentonii, Eptesicus nilssonii, E. serotinus, Plecotus auritus, Barbastella barbastellus oraz Rhinolophus hipposideros./ Dominowały nocki duże M. myotis (27,3% wszystkich oznaczonych nietoperzy) i nocki wąsatki / Brandta M. mystacinus / brandtii (24,4%). Stosunkowo liczne były także nocki rude M. daubentonii(18,9%) i nocki Natterera M. nattereri (10,7%). Mniej liczne były mopki B. barbastellus (8,3%) i gacki brunatne P. auritus(8,6%).
Największym zimowiskiem nietoperzy była Jaskinia Niedźwiedzia koło Kletna (maksymalnie 251 osobników zimą 2002 roku). Jest to zarazem największe w polskiej części Sudetów zimowisko nocka wąsatka Brandta - 132 osobniki, gacka brunatnego (33 osobniki) i nocka orzęsionego (7 osobników). Drugim co do liczebności zimujących nietoperzy stanowiskiem nietoperzy była Szczelina Wojcieszowska w Połomie koło Wojcieszowa (maks. 194 osobniki zimują 2001 roku). Jaskinia ta jest najważniejszym zimowym stanowiskiem nocka dużego (102 osobniki) i nocka rudego (59 osobników). W jaskiniach Połomu zimowały pojedyncze osobniki nocka łydkowłosego M. dasycneme. W jaskiniach na Ścianie i Nad Lądkiem zimą 2002 roku zaobserwowano po raz pierwszy podkowca małego Rh. hipposideros. Naturalne jaskinie Sudetów stanowią ważne miejsca zimowania nietoperzy, ale ustępują one pod względem liczebności zimowiskom w starych sztolniach. Liczebność hibernujących nietoperzy po polskiej (północnej) stronie Sudetów jest mniejsza niż po czeskiej stronie, gdzie na kilku stanowiskach notowano od około 300 do 1000 nietoperzy ......."
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 22:37, 11 Mar 2007    Temat postu:

Opracowanie naukowców j/w o nietoperzach w Wojcieszowie.
Dawniej w rejonie góry Połom, podobnie jak na górze Miłek do cennych gatunków zwierząt należą nietoperze zimujące w jaskiniach, których co roku obserwuje się około 300-350 osobników. W czasie dotychczasowych badań stwierdzono 10 gatunków: nocka dużego Myotis myotis, nocka Bechsteina M. bechsteinii, nocka Natterera M. nattereri, nocka wąsatka M. mystacinus, nocka Brandta M. brandtii, nocka łydkowłosego M. dasycneme, nocka rudego M. daubentonii, gacka brunatnego Plecotus auritus, gacka szarego P. austriacus, mopka Barbastella barbastellus.

Gatunki (nocek Bechsteina i nocek łydkowłosy) wpisane są do Polskiej czerwonej księgi zwierząt jako zagrożone wyginięciem, natomiast mopek, nocek duży i nocek łydkowłosy określone są jako zagrożone w Dyrektywie Siedliskowej Unii Europejskiej, dla których powinno się tworzyć tzw. Specjalne Obszary Ochrony. Do szczególnie cennych należą obserwacje niezwykle rzadkiego w Sudetach nocka łydkowłosego w Szczelinie Wojcieszowskiej i Jaskini Północnej Dużej. Najwięcej nietoperzy stwierdzono jaskini Szczelina Wojcieszowska w Połomie (maks. 194 osobniki zimą 2001 roku). Jaskinia ta jest najważniejszym zimowym stanowiskiem nocka dużego na Dolnym Śląsku (maks. 108 osobników w 2003 r.) i jednym z najważniejszych nocka rudego (maks. 59 osobników). Niezwykle ważnymi obiektami są Jaskinia Północna Duża w Połomie, gdzie w 2004 roku odnotowano 105 nietoperzy (głównie mopki i nocki Natterera) i Jaskinia Nowa (75 nietoperzy w 2002 r. – głównie nocki duże i nocki rude).
Jakkolwiek w jaskiniach Połomu antropopresja w trzech najcenniejszych zimowiskach nietoperzy jest ograniczona, ze względu na położenie na prywatnym terenie kopalni, to jednak czynny kamieniołom stanowi stałe i dużo poważniejsze zagrożenie dla istniejących zimowisk. Trzy największe: Szczelina Wojcieszowska, Jaskinia Północna Duża i Jaskinia Nowa powinny bezwzględnie zostać objęte ochroną prawną, a ich zwiedzanie w okresie zimowym (listopad-koniec marca) nie powinno być dozwolone. Dotychczasowe plany ochrony jaskiń w Sudetach nie były przygotowywane pod kątem ochrony hibernujących w nich nietoperzy. Dopiero w 2002 roku jaskinie Połomu zostały zgłoszone przez różne organizacje i instytucje do programu Natura 2000, w ramach wyznaczania Specjalnych Obszarów Ochrony, jako szczególnie ważne siedliska nietoperzy. Niestety projekt objęcia najcenniejszych jaskiń ochroną został odrzucony na poziomie ministerstwa (stan na dzień 6.05.2004). Wymienione wyżej starania o objęcie ochroną najcenniejszych jaskiń Połomu, zalecenia ochronne i ograniczenie ruchu turystycznego oraz akcji speleologicznych w okresie zimy, sprzyjałyby nietoperzom hibernującym w tych obiektach. W okresie letniej aktywności nietoperzy (maj-październik) nie ma żadnych przeciwwskazań do nawet intensywnych prac eksploracyjnych. Bogactwo gatunkowe fauny nietoperzy, flory roślin naczyniowej i form rzeźby krasowej to poważne argumenty przemawiające za ustanowieniem tu określonej formy ochrony przyrody.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Przyjaciel Żubra
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 21 Lut 2007
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 15:51, 12 Mar 2007    Temat postu:

Co do fotek Jackusa z Chmielarza to na pierwszym zdjęciu jest najprawdopodobniej nocek rudy a na drugim nocki duże (oznaczyła J. Furmankiewicz). Jackus a nie przeczytałeś może co było napisane na obrączce jednego z nocków dużych?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jackus
Coś tu już napisał
Coś tu już napisał



Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Złotoryja/Dublin

PostWysłany: Wto 12:46, 13 Mar 2007    Temat postu:

Niestety nie. Ze zdjęcia mozna odczytać jedynie fragmenty zapisu: ESDL oraz w drugim wierszu bodajże 08
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lasota
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 21 Gru 2006
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: 15°55'E 50°58'N

PostWysłany: Wto 12:10, 20 Mar 2007    Temat postu:

foto
To również ze sztolni w Chmielarzu.
Zdjęcie wykonane dokładnie 22 kwietnia 2006r.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Przyjaciel Żubra
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 21 Lut 2007
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 10:49, 22 Mar 2007    Temat postu:

Mail od Joanny Furmankiewicz odnośnie powyższego zdjęcia:

Najbardziej pasuje mi na nocka wąsatka lub nocka Brandta (para bliźniaczych gatunków, trudna do rozroznania na podstawie cech zewnętrznych, a tym bardziej na podstawie zdjęcia, musiałabym zajarzeć mu do ucha Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rebona
Coś tu już napisał
Coś tu już napisał



Dołączył: 17 Mar 2013
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 20:10, 17 Mar 2013    Temat postu:

Mam chyba dwa nietoperze na poddaszu i nie wiem jak się ich Sad pozbyć. Jakieś rady? Trochę się ich boję... (Dom oczywiście w fazie "budowy" więc poddasze oczywiście jeszcze niezamieszkałe
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » Przyroda Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin