Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Miasta Wojcieszów
-
Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna
»
Przyroda
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Nasze Miasto
----------------
CO NOWEGO???
Regulamin forum
Pogoda co godzina w Wojcieszowie
Wojcieszów
Wojcieszowski sport
KULTURA
Historia
Nasze kościoły i kapłani
Turystyczny Wojcieszów
----------------
Wszystko dla turysty
TURYSTYKA KWALIFIKOWANA
Przyroda
ZABYTKI
JASKINIE
KOLEJ
Kaczawa
Wojcieszowianka i Browar Wojcieszów
ZAKŁADY WAPIENNICZE
Hyde Park
----------------
Porady Gosi
Worek różności
CIEKAWOSTKI I PORADY
ZAINTERESOWANIA
MIEJSCA
Moja, Twoja ekonomia
Wszystko o forum
Załóż bloga
OGŁOSZENIA
----------------
Regulamin ogłoszeń
Kupię
Sprzedam,
PRACA
Inne ogłoszenia
Usługi
Kosz
----------------
Kosz
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Gość 2
Wysłany: Pią 23:07, 07 Paź 2011
Temat postu:
Jeszcze jeden starszy przyrodnik zajmujący sie roślinnoscią pobliskich okolic.
W 1776 roku
hrabia Heinrich Gottfried von Mattuschka
napisał w pałacu w Pyszczynie - "Flora Silesiaca"- pelny tytul to - "
Roślinność Śląska lub wyliczenie roślin na Śląsku dziko rosnących"
(„Flora Silesiaca oder Verzeichniß der in Schlesien wildwachsenden Pflanzen“). - swoje najwieksze dzieło.
Urodził się 22 lutego 1734 w Jaworze w rodzinie zamożnego szlachcica Barona von Matuschka Spättgen und Toppolczan auf Pitschen. Wykształcony przez znakomitych nauczycieli na dworze ojca, uczył się następnie w Kolegium Jezuickim we Wrocławiu (barokowy budynek dzisiejszego Uniwersytetu Wrocławskiego), gdzie po ukończeniu pełnego kursu i zdaniu egzaminów uzyskał stopień bakałarza i magistra filozofii. Zgodnie z życzeniem ojca poświęcił się następnie naukom prawniczym. W roku 1754 został referendarzem Oberamtsregierung we Wrocławiu, w roku 1755 udał się do Berlina, gdzie zdał egzamin przed Królewską Prawniczą Komisją Egzaminacyjną, później zaś przez rok pracował w tamtejszej kancelarii sądowej. W roku 1756 otrzymał stanowisko radcy przy Oberamtsregierung we Wrocławiu, z którego właśnie zrezygnował jego ojciec.
W roku 1770 ze względu na stan zdrowia wystąpił ze służby i odtąd zajmował się głównie fizyką, astronomią i matematyką, opracowywał tablice astronomiczne, badał zjawiska atmosferyczne, mierzył barometrem wysokość różnych punktów w terenie, doskonalił przeróżne aparaty elektryczne, badał inklinację igły magnetycznej, jednak wyniki swych badań publikował rzadko.
Jego prace były wysoko oceniane zarówno przez Akademię Nauk w Berlinie, jak i przez ówczesnych koryfeuszy matematyki: Lamberta, Grangego i Bernouilliego - z którymi Mattuschka prowadził obszerną korespondencję. Ponieważ poważny wysiłek umysłowy połączony z siedzącym trybem życia oddziaływał niekorzystnie na stan jego zdrowia, przyjaciel Abt von Felbiger poradził mu, by dla wypoczynku zajął się zbieraniem roślin. W tym samym czasie w jego ręce dostała się naukowa spuścizna zmarłego przedwcześnie wrocławskiego lekarza i botanika Rudolpha, co spowodowało, że z zapałem zajął się tą nową dla niego dziedziną nauki, jaką była botanika.
W latach 1776-1777 opublikował w języku niemieckim obejmującą 736 gatunków roślin "Florę Śląską", która wzorowana była na dziełach "Historia stirpium Helvetiae" Hallera i "Flora Austriaca" Jacquina. Do uporządkowanych według systemu Linneusza opisów roślin dołączył w niej szereg własnych obserwacji oraz informacje o zastosowaniu poszczególnych roślin w medycynie, dietetyce, gospodarstwie domowym i przemyśle. Przygotował też 801 rysunków roślin zebranych w 16 teczkach in folio o tytule "Ectypa Stirpium Silesiacarum" - rysunki te nie zostały jednak wydane. W roku 1779 Mattuschka wydał w języku łacińskim "Wyliczenie roślin na Śląsku dziko rosnących", które obejmowało już 1221 gatunków. Rejestr, będący uzupełnieniem "Flory Śląskiej", ukazał się dopiero po jego śmierci w roku 1789. Nie doczekał się realizacji jego projekt opracowania kalendarza rolniczego na podstawie obserwacji zjawisk zachodzących w przyrodzie. Działalność naukowa nie wyczerpywała bynajmniej całego zakresu zainteresowań Matuschki.
Zajmował się również malarstwem i muzyką, znał dobrze języki klasyczne oraz język francuski i włoski, a na rok przed śmiercią nauczył się również języka angielskiego. Był członkiem Śląskiego Towarzystwa Patriotycznego i Gesellschaft Naturforschender Freunde w Berlinie. Pracował niestrudzenie do ostatniego dnia życia, pozostawiając liczne uzupełnienia do "Flory Śląskiej" oraz projekt pracy o szacie roślinnej Śląska, która miała być uporządkowana według stanowisk. Gruźlica, z powodu której w młodym jeszcze wieku musiał przejść w stan spoczynku, doprowadziła w końcu do jego przedwczesnej śmierci, w wieku niespełna 46 lat. Zmarł 19 listopada 1779 roku w Pyszczynie (Pitschen) koło Żarowa. Nad jego grobem wykonano skomponowane przez niego w jakiś czas przed śmiercią "Dies Irae".
Von Schreber połączył kilka południowoamerykańskich gatunków roślin z rodziny Rubiaceae (Marzanowate) w jeden rodzaj, któremu na jego cześć nadał nazwę Matuschkaea.
Zbiory botaniczne Mattuschki zostały włączone do Zielnika Śląskiego gromadzonego przez Śląskie Towarzystwo Kultury Ojczystej. Przechowywano je w siedzibie Towarzystwa na Tamce we Wrocławiu, zaś w roku 1944 zostały ukryte na Tarnogaju, jednak nie przetrwały oblężenia Festung Breslau.
Ważniejsze prace przyrodnicze z nią związane.
1774 - Von den Pflanzen, welche den Schaf en schädlich sind.
/Rośliny, które są szkodliwe dla owiec./
1776/1777 - Verzeichniss der in Schlesien wildwachsenden Pflanzen, welche in der Färberei gebraucht werden können.
/Katalog roślin dziko rosnących na Śląsku, które mogą być używane w farbiarstwie./
1776/1777 - Flora Silesiaca, oder Verzeichnisse der in Schlesien wildwachsenden Pflanze
/tytył powyżej/
wydane po smierci:
1789 - Botanische Geschlechtsund Nahmens Register.
(Uzupełnienie "Flora Silesiaca")
Gość 2
Wysłany: Pią 8:38, 07 Paź 2011
Temat postu:
Znany przyrodnik
dr hab. Paweł Kwiatkowski
czasem mający kiedyś odczyty na temat: ”Działalność górnicza na Wzgórzu Połom (Sudety) - interesy gminy, a strategia ochrony przyrody” pisząc swoją monografię flory Gór i Pogórza Kaczawskiego posiłkował się przy jej opracowaniu właśnie między in. książką
Karla Fridricha Moritza Elsnera "Flora von Hirschberg und dem angrenzenden Riesengebirge." /"Flora Jeleniej Góry i pobliskich górzystych okolic"/
. Z której jasno wynika, że Elsner prowadząc swoje badania w latach 1835-1845 przeprowadzał je również w Wojcieszowie. Tu właśnie znalazł między in. na Wzgórzu Połom bardzo rzadki storczyk tzw
żłobik koralalowaty – Corallorhiza trifida
. Elsner Był jednym z pierwszych przyrodników badających tutejszy teren pod względem florystycznym. Wcześniej na tym terenie i Górach Kaczawskich działali i prowadzili badania inni przyrodnicy: hrabia Mattuschka z Jawora oraz Wimmer i Grabowski z Wrocławia, ale nie byli cytowani w powyższej monografii. Zatem Elsnera można uznać za pioniera badań florystycznych nie tylko okolic Jeleniej Góry ale i Wojcieszowa, o czym z przyjemnością za pośrednictwem
Przyjaciela Żubra
powiadomił nas znany
przyrodnik botanik, mykolog kustosz z Muzeum Przyrodniczego /Cieplice/ – Czesław Narkiewicz
Dr hab. Paweł Kwiatkowski
jest absolwentem kierunku Biologia, Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Tytuł doktora nauk biologicznych uzyskał w 1996 roku w Instytucie Botaniki PAN w Krakowie na podstawie rozprawy „Zbiorowiska leśne wschodniej części Pogórza Kaczawskiego” wykonanej pod kierunkiem Prof. dr hab. Jerzego Fabiszewskiego. Stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych otrzymał w 2009 roku na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie rozprawy pt
„Current State, Separateness and Dynamics of Vascular Flora of the Góry Kaczawskie (Kaczawa Mountains) and Pogórze Kaczawskie (Kaczawa Plateau)”
.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół wielodyscyplinarnych zagadnień geobotanicznych Polski południowo-zachodniej, przede wszystkim obszarów górskich. Należą do nich m.in.: zróżnicowanie syntaksonomiczne zbiorowisk leśnych Sudetów, analiza fitosocjologiczna wysokogórskich i endemicznych zespołów Karkonoszy, subatlantyckie murawy psammofilne i wrzosowiska Borów Dolnośląskich, a także rozmieszczenie, zasoby populacyjne i skala fitocenotyczna wybranych rzadkich i wymierających gatunków flory naczyniowej Polski oraz odrębność fitogeograficzna.
Dr hab. Paweł Kwiatkowski jest autorem lub współautorem 122 publikacje z zakresu fitosocjologii, florystyki, fitogeografii oraz ochrony szaty roślinnej.
Gość 2
Wysłany: Pią 2:36, 23 Mar 2007
Temat postu:
Jego książki i przetłumaczone tytuły w nadziei ,że gdzieś się znajdą .
"Flora von Hirschberg und dem angrenzenden Riesengebirge."
"Flora Jeleniej Góry i pobliskich górzystych okolic"
"Über für Schlesien neue Pflanzen"
"O nowych roślinach na Sląsku"/Dolnym/
"Neue Pflanzen für Schlesien"
"Nowe rośliny na Śląsku'"/Dolnym/
"Atlas des Mineralreichs,des Pflanzenreichs und des Thierreichs".
"Atlas królestwa minerałów,roślin i zwierząt"
Gość 2
Wysłany: Pią 2:12, 23 Mar 2007
Temat postu: Przyrodnicy i ich dzieła o naszych okolicach
Mamy jeszcze jednego Elsnera tym razem przyrodnika i żyjącego prawie 100 lat wcześniej niż ojciec wapienników. Przez kilka lat był zwiazany swoją pasją nad florą, fauną i minerłami okolic Jeleniej Góry. Podejrzewam ,że również odwiedzał w swoich wedrówkach Wojcieszów. Ale z tą hipotezą trzeba poczekać zanim zdołamy dotrzeć do jego książek.
TU o nim więcej
- Materiał znaleziony przez Windolara na starym forum.
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By
Ray
© 2003, 2004
iOptional
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin